Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po drobném rozčarování, které mne doprovodilo u poslechu minulého alba „The Hike & Other Laments“, jsou jihomoravští SIX DEGREES OF SEPARATION po třech létech nahrávací pauzy zpět a já musím s radostí konstatovat, že vše je zase jak má být a v naprostém pořádku. Domácí melancholicko/melodicko/metalové monstrum se na svém nejnovějším počinu znovu představuje jako protagonista toho nejlepšího z kovových českých luhů a hájů, ve špičkové formě a zároveň nabízí plnou hrst těch nejrůznějších zážitků, které si jen můžete odnést z jedné z nejnapínavějších činností, co jich kdy tento svět stvořil, totiž z poslechu nového alba zasvěcenému nejtvrdšímu z hudebních žánrů.
„Simple“ ovšem není zdaleka tak jednoduchou záležitostí, jak by se z jeho názvu mohlo zdát. V duchu té nejlepší tradice „šesti stupňů odloučení“ nabízí obrovsky pestrou paletu melodických barev a nálad, jež kapela na hutném metalovém spodku mísí v rafinovanou, těžce melancholickou delikatesu, jejíž neodolatelné chuti musí spolehlivě podlehnout každý, komu je vlastní základní (a tedy povinné) metalové učivo.
A jde na to vskutku bez servítek. Úvodní „Self-aware And Stubborn“ se svými více než sedmi minutami by se mohla zdát jako zbytečně velké sousto, ale opak je pravdou. Skladba vyšperkovaná tradičně charismatickým Doctorovým vokálem a nezvykle niterním vyzněním textu (což je ostatně symbolické pro celou nahrávku) vykvete ve svých několika rytmicky odlišných partech ve skutečným metalový klenot, vyznačující se především obrovskou naléhavostí. Přesně pro tohle jsou SIX DEGREES OF SEPARATION tak mocnými metalovými kouzelníky – obyčejnými výrazovými prostředky vás dokážou dohnat ke skutečně silným prožitkům. V bledě modrém to platí i pro „Eager“, další mocný vál s úžasně dramatickou atmosférou, „Fury“, výkřik vzteku v rudoprázdném lidském podvědomí, a přes „Compassion“, malinko zmírnivší, ovšem i tak stále stejně působivou, bych takto mohl pokračovat až do konce desetipoložkového obsahu alba, na němž až na úplné výjimky („Regret“ a „Resigned“ jakoby přece jen nedosahovaly stoprocentní úrovně zbylých skladeb) není jediné místečko pro nedodělky.
Fascinující je zároveň absolutní absence jakékoliv pozitivního náboje, která ze „Simple“, se všemi jeho neveselými textovými náměty, činí vskutku jedinečnou sbírku balad, samozřejmě balad v pravém slova smyslu. Je pravda, že SIX DEGREES OF SEPARATION takoví vlastně byli téměř vždy, ale nyní jakoby to dávali ještě více na odiv. Letošní studiová práce se jim tedy povedla na výtečnou, za což, předpokládám, budou (námi všemi) náležitě odměněni.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.